Технически университет-Филиал Пловдив участва на второто издание на Пловдивския фестивал на науката, който се провежда от 28 ноември до 1 декември 2024 г в Центъра по растителна системна биология и биотехнология. Събитието е организирано от Фондация „Красива наука“, в партньорство с Министерството на образованието и Община Пловдив.
В първия ден фестивала, ученици от 11-ти и 12-ти клас на пловдивските гимназии се включиха в нашите работилници за Микроскопски наблюдения на иновативни материали .
С помощта на полираща машина, водни разтвори на различни киселини (реактиви) и металографски инвертен микроскоп, участниците в работилницата видяха как се извършват изследвания и микроскопски анализи на материали, използвани в машиностроенето. Преподавателите в Технически университет – филиал Пловдив доц. Боян Дочев, гл.ас. Десислава Димова и студенти на катедра „Машиностроителна техника и технологии“ демонстрираха полиране и проявяване на металографски шлифове, определяне количеството на сяра в стомана (бауманов отпечатък) и изработване на композити с полимерна матрица.
Накъде отиват новите технологии, как да използваме пълноценно Изкуствения интелект в нашето ежедневие и какви ще са възможните му приложения в бъдеще? На всички тези въпроси отговори в своята лекция ас.маг.инж. Стела Стойкова. Тя разкри какво си крие зад понятието „изкуствен интелект“ – от изкуствените невронни мрежи до машинното обучение. И запозна присъстващите с историята на изкуствения интелект от теста на Тюринг до най-новите GPT модели и приложения, базирани на AI.
Огромен интерес сред посетителите предизвика и щанда на Техническиуниверситет-София, Филиал Пловдив. В първия ден на фестивала /28 ноември/ , студенти на Факултета по машиностроене и уредостроене демонстрираха 3D принтиране, симулиране на процеси за механична обработка, микроскпоски наблюдения на метали, различни видове детайли и металообработващи инструменти .
През втория ден на изложението /29 ноември/ всички посестители на фестивала имаха възможност да разгледат отблизо и да се запознаят с работата на фотоволтаична система с мощност 100 W, както и да с позабавлзават с електрическа крушка с магнитна левитация и плазмена топка. А от гл.ас.Николай Паунков научиха повече за електромагнитите полета, статичното електричество и зелената енергия.