Технически университет-София отново е лидер в инженерните направления

За четиринадесета поредна година Техническият университет – София,с Филиала в град Пловдив, е несменяем лидер  в инженерните специалности. Това сочат данните от Националната рейтингова система на висшите училища, които бяха оповестени днес от министъра на образованието проф. Галин Цоков.

Технически университет-София е с най-висок рейтинг в професионалните направления „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“,  „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“ и „Общо инженерство“.

Рейтинговата система използва близо 100 различни индикатора, по които могат да се правят сравнения между висшите училища. Те са формирани на базата на статистически данни, събрани от различни източници, включително и от социологически проучвания. Индикаторите са разделени в 6 групи:

Учебен процес;

Научни изследвания;

Учебна среда;

Социално-битови и административни услуги;

Престиж;

Реализация на пазара на труда и регионална значимост.

Класацията обхваща 51 висши учебни заведения в България и 52 професионални направления, в които се обучават повече от 180 000 студенти .

За първи път тази година, в рейтинговата система са включени данни за реализацията на завършилите по различните образователно-квалификационни степени. От настоящата година на платформата на Рейтинговата система се публикува и електронна версия на Националната карта на висшето образование, съобщи още министър Галин Цоков. По думите му това ще улесни, както висшите училища, така и работата на Националната агенция по оценяване и акредитация.

Проф. Цоков отчете и няколко положителни тенденции, които се запазват и тази година. Безработицата при висшистите през предходните 5 години, се задържа на равнище от малко над 2%, като за магистърските програми след средно образование това равнище е едва около 1%.

Делът на наетите, които през първите 5 години след дипломирането си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 61% от 59% през миналата година и при 46% през 2014 г.

Средният облагаем доход на висшистите също нараства, достигайки до 2523 лева от 2200 лева през миналата година и едва 980 лева през 2015 година.

Рейтинговата система е достъпна в интернет на адрес: https://rsvu.mon.bg