10 години след своето създаване през 2014г., „Милара – Център по роботика и автоматика“ е модернизиран и обзаведен с роботи и стендове от последно поколение от производствената гама на фирма „Милара Интернешънъл“. Специално за Пловдивския Филиал на Техническия университет са изработени 6 стенда за управление на електрозадвижвания, които ще позволят на студентите да се запознаят в детайли с конфигурирането, програмирането и настройката на роботизираните системи. В лабораторията са монтирани и 3 работни станции със специализирани роботи, използвани в производството на електронни чипове.
Новото оборудване ще даде възможност на студентите и докторантите в пловдивския Филиал на Техническия университет да се обучават на съвременни технологии, внедрени в производствата на водещи компании от полупроводниковата индустрия, които са технологични гиганти в САЩ, Европа и Азия. Обновеният център по роботика ще бъде използван и в разработването на нови научни изследвания и проекти – каза на церемонията по откриването Директорът на Филиала доц. Никола Шакев.
Ректорът на Технически университет-София проф. дн инж. Иван Кралов подчерта важността на подобни съвместни проекти между университета и бизнеса, тъй като именно такива разработки допринасят за подготовката на успешни, професионални кадри, от каквито икономиката има нужда. „В Милара-Център по автоматика и роботика виждате на практика не само едно десетгодишно успешно сътрудничество, но и десетгодишен опит в обучението на младите специалисти по най-съвременни технологии, което ни дава основанието да се гордеем, че създаваме реално подготвени млади специалисти, в крак с изискванията на бизнеса и със съвременните технологии“ – подчерта проф. Кралов.
На церемонията присъстваха и двамата собственици и основатели на „Милара Интернешънъл“ инж. Красимир Петков и Йордан Найденов. Инж. Петков подчерта, че обновения център е оборудван с технологии от последно поколение , плод на дългогодишна работа и изследвания. „С гордост мога да кажа , че в тези стендове има вложен двадесетгодишен труд, тъй като контролера, който управлява робота е изцяло наша, българска разработка,на нашите специалисти. Това е доказателство, че и в България може да се произвеждат съвременни технологии и е изключително важно да се инвестира в образованието на младите хора, да се запали в тях любопитството и интереса към техническите специалности“ – каза още инж. Петков .
Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева поздрави фирма „Милара Интренешънъл“ и Технически университет-София за мисията, която са си поставили – да привлекат младите хора за наука и нови технологии. “Бъдещето принадлежи на икономика, основана на знанието“ – подчерта проф. Янчева.
Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов също присъства на церемонията по откриването на „Милара-Център по автоматика и роботика“
„Имаме всички основания да смятаме, че България ще се развива в крак със световните технологични тенденции. Технически университет-София е водещ университет в инженерните специалности, който подготвя изключително успешни специалисти и аз съм убеден, че интересът към техническите специалности ще продължи да нараства със всяка една година“ – заяви проф. Георги Ангелов.
Фирма „Милара интернешънъл“ е един от най-дългогодишните и успешни партньори на Технически университет-София, Филиал Пловдив. На церемонията по откриване на обновения Център по роботика, двамата собственици на „Милара Интернешънъл“ – инж. Красимир Петков и Йордан Найденов бяха удостоени с грамота за успешно сътрудничество и почетен плакет за значим принос в развитието и утвърждаването на Филиала на Технически университет-София. Отличието им бе връчено от директора на Филиала доц. Никола Шакев.
С подкрепата на „Милара Интернешънъл“ е реновирана и модернизирана и учебната лаборатория на студентския клуб по роботика на Технически университет-София, Филиал Пловдив. Университетът получи като дарение и електромобил марка „Севик 500“, произведен в новия завод на „Милара Интернешънъл“ в Пловдив.