Проект BG16RFPR002-1.014-0005-C01

Център за компетентност „ Интелигентни мехатрони, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“

Процедура BG16RFPR002-1.014

Устойчиво развитие на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, в т.ч. и на конкретни инфраструктури или техни обединения от НПКНИ“

Бенефициенти:

  • Технически университет – Габрово;
  • Технически университет – София;
  • Софийски университет „Климент Охридски“;
  • Технически университет – Варна;
  • Институт по роботика – БАН;
  • Централна лаборатория по приложна физика – БАН;
  • Институт по електроника – БАН;
  • Сдружение „Трансфер на технологии към Център за компетентност Интелигентни
  • мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“;

Бюджет: 14 117 898.00 лева,

от които 10 867 040.25 лева европейско и 3 250 857.75 лева национално финансиране

Средствата за финансиране на проекта са осигурени от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Срок на изпълнение: 12.02.2025 г. – 31.12.2029 г.

Кратко описание: Проектът е насочен към устойчивото развитие на Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“ и пълното му интегриране в изследователската и иновационната екосистема на страната чрез насърчаване на научните изследвания и иновациите в областта на мехатрониката и чистите технологии, за стимулиране на интелигентна трансформация в различни сектори на обществото.

Цели на проекта: Основната цел на проектното предложение е изграждане на център от световна класа в пресечната точка на мехатрониката и чистите технологии, допринасяйки за хармонично съжителство между технологичния напредък и грижата за околната среда.

Специфични цели и очаквани резултати:

  1. Напредък в научните изследвания чрез провеждане на задълбочени изследвания. Очакваните резултати до 2029 г. включват:
    • – подаване на 9 заявки за патенти и 17 заявки за полезни модели;
    • – публикуване на повече от 450 научни статии, свързани с интелигентни мехатронни, екологични и енергоспестяващи технологии.
  2. Създаване на екосистема за сътрудничество, която насърчава взаимодействието между академичните среди, индустрията и държавните органи. Очакваните резултати са свързани с насърчаване на партньорства, които улесняват обмена на идеи, ресурси и опит; установяване на партньорства с лидери в индустрията за сътрудничество по иновативни проекти и създаване на 20 стратегически партньорства, водещи до повече от 30 съвместни проекта за развитие до 2029 г.
  3. Стартиране на по-активни действия за трансфер на технологии чрез сътрудничество с бизнеса и въвеждане на Офис за технологичен трансфер.
  4. Сключване и изпълнение на най-малко 250 договора за изследователски или бизнес услуги с индустриални партньори до 2029 г. Комерсиализиране на поне 30% от технологиите, разработени от центъра.
  5. Осъществяване на сътрудничество с повече от 5 международни изследователски институции и организации за улесняване на споделянето на знания и достъпа до глобален опит.
  6. Обучена работна сила за придобиване на умения, необходими за стимулиране на иновациите в секторите на мехатрониката и чистите технологии. Обучение и сертифициране на най-малко 100 професионалисти и студенти, които да придобият необходимите знания и умения за индустрията.

В рамките на проекта са предвидени следните дейности:

  1. Научноизследователска дейност и разпространение на научните резултати.

  2. Изграждане и/или модернизация на научноизследователски инфраструктури и оборудване, необходимо за провеждане на научни изследвания.

  3. Обучение и мобилност на изследователите.